Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 281 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Żywienie Kanarków

środa, 22 lipca 2009 21:27
Skocz do komentarzy
Żywienie jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. W środowisku naturalnym ptaki mają duży wybór pokarmów, a wszystkie braki są uzupełniane, co należy brać pod uwagę, trzymając je w klatkach.
Do połowy zeszłego wieku nie było właściwie ustalonej konkretnej i najbardziej odpowiedniej diety dla kanarków. Wielu autorów rekomendowało dla kanarków aż osiem gatunków ziaren, w tym jako podstawowe ziarno podawali konopie, które w żywieniu kanarków, a także innych ptaków, powinny stanowić tylko niewielki procent. Oprócz tego polecano dawać kanarkom bułkę namoczoną w mleku, cukier, jajko,poczwarki mrówcze, gotowane mięso. Od tego czasu wraz z rozwojem hodowli kanarków reżim karmienia był wielokrotnie zmieniany.
Za podstawę mieszanki dla kanarków uznano rzepak ze względu na jego właściwości jakoby łagodzące i pobudzające kanarki do śpiewania. Wielu niemieckich hodowców uważało, że rzepak powinien być podstawową, jak nie wyłączną, karmą dla tych ptaków. Jako niewielki dodatek rekomendowali tylko jajko z sucharami i niewiele zieleniny. Ponieważ dieta taka jest uboga, zaczęto w celu jej wzbogacenia dodawać nasiona sałaty i siemienia lnianego. Konopie polecano dawać tylko jako niewielki dodatek, w ilości 3-4 ziaren dziennie i to nie w każdym okresie. Wielu hodowców polecało też ograniczone ilości jedzenia dla kanarków i tak np. dla jednego ptaka przypadała dziennie jedna łyżeczka pokarmu, co oczywiście było poważnym błędem.
Z biegiem czasu zaczęto jednak odchodzić od tych udziwnionych metod.Kanarki zaczęto żywić do woli i w sposób bardzo urozmaicony, taki jak to ma miejsce w ich naturalnym środowisku. Mieszanka dla kanarków składała się z wielu rodzajów ziaren: owsika, lnu, konopi, prosa,kanaru, rzepiku i nasion traw. Dodatkowo podawano także nasiona drzew iglastych. Poza tym pokarm kanarków urozmaicano zieleniną, pączkami roślin, marchwią! Jabłkami oraz chińską kapustą.
Karmienie kanarków do woli zdaje jednak egzamin tylko w przestronnych pomieszczeniach, gdzie ptaki mają możliwość spalenia nagromadzonej energii. Ptaki trzymane w maleńkich klatkach łatwo się otłuszczają, co odbija się na ich kondycji i śpiewie. Nie wszystkie kanarki mają skłonności do otłuszczenia, a wynika to stąd, że podobnie jak i ludzie nie wszystkie odżywiają się bez umiaru. Takim ptakom, które bardzo intensywnie żerują należy koniecznie ograniczyć ilość jedzenia.Prawidłowo odżywione ptaki maj ą oczywiście pewien zapas tłuszczu,który jednakże w niczym nie ogranicza ich sprawności.
Nowoczesne metody karmienia preferują bardzo urozmaicone sposoby karmienia z szerokim zastosowaniem młodych namoczonych lub lekko skiełkowanych nasion i dużej ilości zieleniny, która jest konieczna nie tylko jako pokarm bogaty w duże ilości witamin.
Liście wielu gatunków roślin zawierają karoten, który jest potrzebny dotworzenia w piórach lipochromowych barwników. Czym więcej karotenu dostarczy się organizmowi kanarków z żółtym i czerwonym upierzeniem,tym bardziej intensywne będzie ich zabarwienie?
Dowiedziono też, że o wiele korzystniej jest, jeżeli kanarki mają bardziej wodniste odchody spowodowane skarmianiem pokarmów zielonych,niż jeżeli miałyby zaparcia z powodu jedzenia tylko suchego ziarna.Bardzo cennym dodatkiem w lecie są nasiona traw i innych roślin wstanie dojrzałości mlecznej lub woskowej, polecane szczególnie ptakom młodym i osobnikom przechodzącym pierzenie.
Prawidłowo ułożone menu kanarków powinno składać się z czterech rodzajów pokarmów: ziarna, pokarmu jajecznego, warzyw i owoców,zieleniny. W tych produktach znajdują się niezbędne dla ptaków białka,tłuszcze, węglowodany, witaminy
i składniki mineralne. Co prawda zawartość składników mineralnych,które są w nich zawarte, nie całkowicie zaspokaja potrzeby organizmu kanarków i dlatego należy pokarm wzbogacać dodatkowo?

ZIARNO

Jest ono podstawą żywienia kanarków. Powinno być ono czyste, wolne od kurzu, mysich odchodów i innych zanieczyszczeń.
Hodowcy uważają, że podstawowym ziarnem dla kanarków śpiewających powinien być rzepik. Ta roślina o dużej zawartości tłuszczu należy do rodziny krzyżowych.
Typowa mieszanka dla kanarków ma następujący skład:

- 30% rzepik,
- 30% kanar,
- 5% proso,
- 5% nasiona sałaty,
- 5% siemię lniane,
- 5% słonecznik (małe, czarne odmiany),
- 18% owsik lub płatki owsiane,
- 2% mak.


Można dodawać także murzynek, który może zastępować 20% rzepiku.
W celu wzbogacenia pokarmu o składniki mineralne należy wymieszać 20 g oleju słonecznikowego z l kg ziarna i posypać l O g Roboranu H (zawiera on witaminy H, A, D3, K3, E, B l, B2, B6, B 12, niacynę, cholinę, wapń,fosfor). Słonecznikowy olej podajemy po to, aby witaminowe dodatki lepiej przylegały do ziarna.
Urozmaiceniem diety kanarków są, jak już wspominałem, nasiona i listki dziko rosnących roślin: gwiazdnicy pospolitej (Stelaria media),mietlicy zbożowej (Apera spica venti), życicy trwałej (Lolium perenne),starca zwyczajnego (Senecio vulgaris), babki zwyczajnej (Plantago major), babki lancetowatej (Plantago media), mniszka lekarskiego(Taraxacum officinale), krwawnika pospolitego (Achillea millefolium),tasznika pospolitego (Capsella bursa-pastoris), rdestu ptasiego(Polygonium aviculare), lebiody (Atriplex patula).
Ziarno skiełkowane w specjalnych kiełkownicach podajemy ptakom codziennie, zapewniając im w ten sposób lepsze wykorzystanie składników pokarmowych.

POKARM JAJECZNY

Ten rodzaj pokarmu jest niezbędny w żywieniu kanarków. Przygotowuje się go w następujący sposób: ugotowane na twardo jajko (10 minut gotowania)obieramy ze skorupki, rozgniatamy widelcem lub siekamy nożem, a następnie mieszamy z utartą bułką i drobno startą marchwią i jabłkiem.Do tak przygotowanej mieszanki dobrze jest dwa razy w tygodniu dodawać18-20 kropli tranu. Karma nie może być kleista, jej konsystencja powinna być raczej sypka. W upalne dni pokarmy jajeczne bardzo szybko się psują i trzeba je wymieniać kilka razy w ciągu dnia.
Przy dużej ilości pokarmów zielonych tranu nie trzeba dodawać. W okresie wychowu piskląt pokarm jajeczny powinien być stale dostępny.Dorosłym, zdrowym ptakom pokarm ten podajemy 1-2 razy na tydzień; w okresie pierzenia częściej. Można też jajko podawać samo razem ze skorupką, podzielone na dwie lub trzy części. W ten sposób zachowuje ono dłużej świeżość i ptaki jedzą je chętniej niż zmieszane z sucharem.

Pokarm nabiałowy dla ptaków mieszanka serowa:

Biały ser pełnotłusty - 300g
Glukoza w proszku - 30g (2 łyżki stołowe)
Mąka ryżowa - 15g (1 łyżka stołowa)
Mąka kukurydziana - 12g (1 łyżka stołowa)
Vitaral - 1 drażetka


Biały ser powinien być dobrej jakości, świeży i niezbyt wilgotny. Mąkę ryżową można zastąpić kiełkiem ryżowym w proszku albo ryżem gotowanym na gęsto. Mąki kukurydzianej nie można zastąpić kukurydzą w innej postaci. Vitaralu nie należy zastępować innymi preparatami. Drażetkę Vitaralu po wcześniejszym zmyciu z niej polewy należy sproszkować.
Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać, aż do uzyskania homogenizowanej masy o jednolitej barwie. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję plasteliny. Można ją przechowywać w lodówce.
W temperaturze 4°C przez około 3 dni. Pokarm ten jest idealny do wychowu lub dokarmiania piskląt kanarków oraz jako dodatek dla ptaków dorosłych.

WARZYWA I OWOCE

Słodkie dojrzałe owoce, bogate w cukry i witaminy są niezastąpionym dodatkiem pokarmowym dla kanarków. W swojej ojczyźnie kanarki bardzo lubią dojrzałe, pękające figi. Zamiast nich można dawać ptakom słodkie jabłka, gruszki, morele, winogrona, banany. Jesienią i zimą ważnym pokarmem powinna być marchew. W marchwi znajdują się potrzebne dla ptaków składniki mineralne, witaminy B i C, a także znaczne ilości karotenu, który przekształca się w organizmie w witaminę A. Marchwi nie powinno się dawać tylko ptakom karmiącym parodniowe pisklęta. W pozostałym okresie można ją skarmiać właściwie bez ograniczeń. Ptaki chętnie jedzą świeże ogórki i pomidory oraz słodką paprykę, zawierającą także dużo karotenu. Z owoców najbogatsze w karoten są morele.

ZIELENINA

Liście wielu roślin są źródłem wielu witamin. Dlatego też w okresie wiosenno-letnim należy regularnie odżywiać ptaki tego typu pokarmem podawanym w zasadzie w nieograniczonych ilościach. Bardzo istotne także jest podawanie pokarmu zielonego w okresie pierzenia, kiedy wyrastają nowe pióra.
Należy wiedzieć, że większą intensywność czerwonego upierzenia za pomocą odpowiedniego karmienia możemy uzyskać tylko w określonych granicach. I tak na przykład upierzenie kanarka, któremu rodzice przekazali pomarańczowe ubarwienie, nigdy nie będzie czerwone niezależnie od ilości karotenu podanego w pokarmie. Odwrotnie, kanarek,któremu zostało dziedzicznie przekazane ognistoczerwone zabarwienie,może nigdy takiej intensywności barwy nie uzyskać, jeżeli w jego organizmie będzie za mało karotenu.
Ulubioną zieleniną kanarków jest sałata o świeżych nie zgrubiałych liściach. Kanarki także bardzo lubią młode listki mniszka lekarskiego,które pojawiają się w nasłonecznionych miejscach już w końcu kwietnia.W okresie kwitnienia liście mniszka grubieją i są mniej chętnie z jadane przez ptaki. Późną jesienią można wykopywać korzenie mniszka i przechowywać je w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu przez 2 miesiące,a zimą można je posadzić do doniczek, postawić na oknie i podlewać. Wciągu krótkiego czasu wyrosną z nich jasnozielone listki. Ptakom można dawać także liście pietruszki, cykorii, koniczyny, białej kapusty.

DODATKI MINERALNE

Niektóre mineralne składniki ze względu na swój skład mają duże znaczenie w życiu ptaków. Są one także niezbędne w okresie rozmnażania.Przy niedostatku wapnia nie może normalnie rozwijać się kościec młodego ptaka, a samice znoszą jajka o bardzo miękkiej skorupce. W związku z tym kanarkom należy systematycznie podawać dodatki mineralne. Do tego celu służą wysuszone i drobno zmielone skorupy kurzych jaj, a także powszechnie dostępne w handlu skorupki mątw.
Dla prawidłowego trawienia większość ptaków, w tym także kanarki,potrzebuj ą ziaren piasku. Należy o tym pamiętać i chociaż w niewielkiej ilości podawać ptakom gruboziarnisty piasek. Ptaki same wybiorą z niego odpowiednie dla nich kamyczki biorące udział w rozcieraniu pokarmu w żołądku mięśniowym. Miseczka z czystą ziemią i aktywowany węgiel drzewny mogą bardzo przydać się kanarkom.
Podziel się
oceń
3
1


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 23 stycznia 2017 21:56

  łubniom

  autor Norma

  blog: http://forum.poradnikzdrowie.pl/member.php?74277-TadeaKurzeja9

 • dodano: 08 listopada 2015 19:08

  commerce hotels news articles bolivar insurance los angeles criminal defense lawyers bargain web hosting mba free dating sites <br>ashley olsen brookwood high school patriot ledger <br>pontiac g6s payday advance loans t shirt refinance bad credit mortgage espn

  autor Quentin

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe/

 • dodano: 08 listopada 2015 18:59

  juvenile defense attorney computer forensics specialists arizona labor law poster fee debit card pittsburgh realtors aluminum different gettysburg <br>hotels motorcycle accident lawyer xxxporn waverly medicare supplemental insurance utility <br>software hewlett packard color printers refurbished hp laserjet printers

  autor Candace

  blog: https://penzu.com/public/4ec3225b

 • dodano: 08 listopada 2015 9:30

  car loans 0 credit card rate mens shirts anti email spam data <br>recovery information invest tools movers juelz <br>santana ethias cash back business credit card ford models business degree on line banque national <br>interest free credit card transfer web site hosting asp net

  autor Dulcie

  blog: http://gadzetyreklamowecom.weebly.com/

 • dodano: 08 listopada 2015 7:54

  horse racing software www redtube com homeowner loan personal amiable orlando flight ohio unemployment xtc for structured settlement peer pressure nordic track customer relationship management crm system mas 500 <br>miata dark knight personal injury atlanta

  autor Jan

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe

 • dodano: 07 listopada 2015 18:12

  home loan payment online degrees teaching travel & leisure lump sum payments www yahoomail american eagle jennifer morrison tampa drug treatment hiiraan com twc car company insurance <br>lowest am sik load balancing routers pop up exhibit melissa <br>joan hart

  autor Terri

  blog: http://lanyrd.com/2016/gadzety-reklamowe-z-nadrukiem/

 • dodano: 07 listopada 2015 10:25

  online masters degree programs non profit services college football news change homeowners www black expressions com adverse <br>credit secured homeowner loan jessie conference call unlimited tonic <br>substance abuse bambusratte crystal reports online training virtual terminal credit card processing citicards visa

  autor Evelyne

  blog: http://www.masterpeace.org/blogs/post/gadety_reklamowe_dla_firm

 • dodano: 21 lipca 2015 15:12

  I know this web page offers quality depending <br>content and extra data, is there any other web page which presents such data in quality?

  autor Allen

  blog: http://i.tinyurl.com/tryh13133

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  16 375  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

Kanarki

O moim bloogu

Informacje, zdjęcia kanarków i innych ptaków egzotycznych... Będę także zapisywał nowinki z mojej hodowli...

O mnie

Mam na imię Michał Faron. Hodowlą kanarków zajmuję się od 2007 roku. W tej chwili w swojej hodowli posiadam kanarki barwne. Mam ich 10 sztuk. Są to kanarki takie jak:
-Kasztany (czerwono czarne) x2
-Czerwone x4
-Żółte x2
-Pomarańczowe x1
-Isabel x1

Statystyki

Odwiedziny: 16375
Wpisy
 • liczba: 13
 • komentarze: 92
Galerie
 • liczba zdjęć: 0
 • komentarze: 0
Bloog istnieje od: 3108 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl